incelemeler

Asus N56VZ İncelemesi I- Kasa ve Donanım


       Daha önce bildiğiniz gibi Asus'un N56VZ modeli için bir kullanıcı incelemesi yayınlamıştık: Asus N56VZ-S4037V Kullanıcı İncelemesi

       Her ne kadar çoğu kullanıcı için son derece yararlı olduysa da kullanıcı incelemesi olduğu için yeterince detaylı değildi ve Windows 7 işletim sistemiyle test edilmişti. Ayrıca CPU'da bir önceki seri idi.

       Piyasadaki Sınıf 2 kullanım profiline hitap eden modeller arasında en çok satılanlarından biri olduğu için  bu modelin S4257H kodlu konfigürasyonunu detaylıca inceledik. İncelemede N56VZ serisi ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bulabileceğinizi umuyoruz...

Asus N56 Serisi SSD Terfisi ve DVD Sürücü Yuvasına HDD Montajı
KASA
        Ürün uzun süredir piyasada ve neredeyse bütün teknoloji marketlerde satılıyor. Bu yüzden çoğunuz kasaya aşinasınızdır. Ancak kasayı inceleme şansı olmayan okuyucular için kasayı çok fazla detayına girmeden tanıtmak istiyorum.


       Ürünün kasası alüminyum alaşımlı metal kasa. Kapakta koyu renkte fırçalanmış alüminyum kullanılmış. Ön yüzeyde hoperlörlerin merkezde yer aldığı ve iç içe geçmiş dalga efekti veren delikler desen olarak kullanılmış.

       Ancak kullanıcının elinin değdiği alanlar düz metal.

Ürünün öntarafında sadece kart okuyucu var.

Sağ tarafta (soldan sağa) Kulaklık ve mikrofon girişi, 2 adet USB 3.0 portu, Optik sürücü, Güç girişi ve Kensington  kilidi var. 

Arka tarafta herhangi bir giriş yok

Sol tarafta ise (soldan sağa) SPIDIF hoparlör çıkışı, VGA portu (Mini D-sub 15-pin),  RJ45 LAN girişi,  HDMI portu ve yine 2 adet USB 3.0 portu bulunuyor.

       Ürünün en güzel taraflarından biri aydınlatmalı klavyesi. Klavye aydınlatması FN+F3 ve FN+F4 tuşlarıyla 3 farklı parlaklıkta ayarlanabiliyorSırttaki Asus logosu da aydınlatmalı. Klavye aydınlatmasının aksine bunun kullanıcıya bir yararı yok. Peki neden koymuşlar derseniz sanırım bu video nedenini anlatıyor! (Dikkat!!! Link Fringe Final bölümü hakkında spoiler içerir!)


DONANIMİşlemci (CPU)


      Ürünün işlemcisi Intel Core i7-3630QM. İşlemcinin genel özellikleri şöyle;


 • İşlemci Ivy Bridge ailesine mensup ve litografisi 22 nm. 
 • İşlemcinin Çalışma Frekansı 2.4 GHz iken, maks Turbo Frekansı 3.4 GHz.
 • Güç tüketimi:  Maks 45 W
 • Maksimum Bellek Boyutu: 32 GB
 • Desteklediği bellek Türleri : DDR3 1333/1600
 • Bellek Kanallarının Sayısı: 2
 • Maksimum Bellek Bant Genişliği: 25,6 GB/s
 • Intel® Turbo Boost Teknolojisi 2.0, Intel® Hyper-Threading Teknolojisi, Intel® Sanallaştırma Teknolojisi (VT-x), Intel® Hırsızlık Önleyici Teknolojisi, Intel® My WiFi Teknolojisi, 4G WiMAX Kablosuz Teknolojisi, Gelişmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi, Termal İzleme Teknolojileri, Intel® Hızlı Bellek Erişimi, Intel® Esnek Bellek Erişimi, Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) özellikleri standart. 


     İşlemciye entegre grafik işlemci ise Intel® HD Graphics 4000 ve şu özellikle sahip,


 • Grafik Taban Frekansı: 650 MHz 
 • Grafik Maksimum Dinamik Frekansı: 1.15 GHz
 • Çift Ekran Özellikli 
 • Desteklenen Ekran Sayısı: 3
 • Intel® Quick Sync Video, Intel® InTru™ 3D Teknolojisi, Intel® Insider™, Intel® Wireless Display, Intel® Esnek Ekran Arabirimi (Intel® FDI), Intel® Net Video HD Teknolojileri standart

Grafik İşlemci (GPU)


       Üründe kullanılan grafik çözümü Optimus Teknolojisi'ni kullanarak beraberce çalışan Intel® HD Graphics 4000 + GeForce GT 650M. Intel® HD Graphics 4000'in özelliklerini yukarıda anlattım. Nvidia GeForce GT 650M'in performansını ise zaten altta inceleyeceğiz. Burada GeForce GT 650M'in özelliklerini verip geçeyim; DirectX 11, Optimus, PhysX,3D Vision ve CUDA teknolojileri standart.

      Teknik özellikleri ise (Her iki GPU için de) alttaki resimden inceleyebilirsiniz;

Ayrıca CPU-Z ekran alıntılarını da buradan indirebilirsiniz...RAM - HDD - WLAN

 • Üründe 2*8 GB Hynix (Hyundai) RAM kullanılmış. Ürünün teknik detaylarını burada bulabilirsiniz. (Parti numarasına göre farklı RAM markaları kullanılabilir.)

 • Üründe kullanılan depolama çözümü ise Seagate Momentus-ST1000LM024 HN-M101MBB. (Parti numarasına göre farklı boyut ve markada HDD kullanılabilir.) Sıradan 1TB/5400 RPM bir disk ve performans anlamında kesinlikle ürünün zayıf karnı. Bilgisayarı aldıktan sonra ilk yapmanız gereken iş kesinlikle mümkünse SSD'ye değilse en azından 7200 RPM bir HDD'ye terfi etmek olmalı. Aksi taktirde üzerinde gelen HDD bilgisayarın genel performansı aşağı çekecektir. Üzerinde gelen HDD'nin genel performansı şu şekildeyken...
          Diskin en hızlı yeri olan ve sistemin kurulu olduğu (200 GB diyelim) bölümün performansı şu şekilde;


 • Kullanılan kablosuz ağ çözümü ise WLAN ve Bluetooth'u beraberce barındıran Intel® Centrino® Wireless-N 2230 ağ kartı olmuş. Ürünün teknik detaylarını burada inceleyebilirsiniz.
 •        Üründe Ram, HDD ve WLAN kartı değişimi -bu elemanlar için ayrı bir kapak kullanıldığından- son derece kolay. Tek yapmanız gereken 1-2 civata sökmek. Dikkat etmeniz gereken püf noktalar içinde buradaki linklerden (1, 2, 3) yararlanabilirsiniz...  N56VZ RAM, HDD ve WLAN değişimi

  N56VZ HDD terfisi

  N56VZ HDD terfisi

  N56VZ RAM terfisi

  N56VZ RAM terfisi

  N56VZ Kablosuz Ağ Kartı Değişimi


         Ürünün ağırlığı adaptör ile ve adaptörsüz şöyle;

          Ürünün etiketi;

  N56VZ-S4257H Ürün etiketi


  Sonraki bölümler;

  Yorumlar

  Twitter

  item